ZWYRODNIENIE PLAMKI ZÓŁTEJ

ZWYRODNIENIE PLAMKI ZÓŁTEJ
1 vote, 3.00 avg. rating (69% score)

Wraz z wiekiem większość ludzi zaczyna mieć problemy ze wzrokiem; sprzyja temu czas spędzany przed telewizorem, długie godziny przed komputerem czy czytanie przy nie najlepszym świetle. Kiedy przed oczami zaczynają pojawiać się czarne plamy, zdarza się nie rozpoznać znajomego na ulicy, pojawiają się trudności z czytaniem (gdzieś gubią się pojedyncze słowa) a proste linie nagle falują konieczne jest spotkanie z lekarzem okulistą, bo mogą to być objawy zwyrodnienia plamki żółtej (jest to centralna część siatkówki, dzięki której możliwe jest dostrzeganie i rozróżniane szczegóły). Schorzeniu temu sprzyja także podwyższony poziom cholesterolu, nadmiar promieni UV i mała aktywność fizyczne. Zwyrodnienie plamki żółtej (AMD) może przebiegać w dwojaki sposób: pod postacią mokrą i suchą.
Postać sucha rozwija się stopniowo i przebiega łagodnie, rzadko powoduje ciężkie uszkodzenie wzroku (może prowadzić do znacznego pogorszenia jakości widzenia) i leczenie polega na podawaniu środków poprawiających ukrwienie i obniżając poziom cholesterolu; postać mokra, czyli wysiękowa przebiega bardzo szybko i powoduje ciężkie uszkodzenie wzroku. Nie można się wyleczyć z tej postaci choroby, ale są już metody, które dają nadzieję na poprawę…

Podobne wpisy o farmacji i medycynie on-line:

about author

admin

related articles

Frazy kluczowe: , , , , , , , , , ,

Farmacja:

Dobre wpisy:

  • Włókniaki

    Włókniaki są to miękkie, łagodne narośla skórne. Zwykle wyglądają jak małe guzki lub workowato zwisające, uszypułowane zwisające uwypuklenia w cielistym kolorze. Najczęściej umiejscowiają się na tułowiu, w pachwinach, pod pachami i w miejscach narażonych na podrażnienia na przykład na szyi. Powstawanie włókniaków jest uwarunkowane genetycznie a wraz z wiekiem może pojawiać się ich coraz więcej….

    Read more